Jakie szafki do małej łazienki?
Małe łazienki często stanowią wyzwanie pod względem aranżacji. Wymagają odpowiedniej organizacji przestrzeni. Szukasz rozwiązań, które pomogą Ci wykorzystać każdy centymetr w 100%? Warto zastanowić się nad odpowiednio dobranymi szafkami łazienkowymi. Sprytne i funkcjonalne meble mogą zmienić nawet małą łazienkę w praktyczne i estetyczne miejsce. Trzeba jednak w odpowiedni sposób podejść do kwestii zakupu mebli łazienkowych. Każdy wybór nie bez powodu powinien być dopasowany nie tylko do indywidualnego gustu, ale również danego mieszkania. Biała szafka łazienkowa to dla przykładu najczęściej wybierany wariant, ale nie sprawdza się np. przy ciemnych projektach. Nie jest to jednak żadna zasada. W tym artykule przedstawimy Ci potencjał, który posiada w zasadzie każda szafka łazienkowa. Wystarczy ją jedynie odpowiednio zaimplementować we własnym domu. na co zwrócić szczególna uwagę w tym zakresie? Dowiedz się wszystkiego co niezbędne właśnie tutaj.
Szafka łazienkowa – wykorzystaj przestrzeń nad toaletą
Małe łazienki wymagają odpowiedniego podejścia do dostępnej przestrzeni. Jednym z pomysłów na optymalne wykorzystanie jest umieszczenie szafek łazienkowych nad toaletą. Szafki wiszące lub półki umieszczone na ścianie powyżej toalety zapewnią dodatkową przestrzeń do przechowywania kosmetyków, ręczników czy innych drobnych akcesoriów łazienkowych. To rozwiązanie pozwoli zaoszczędzić miejsce na podłodze, a także pod umywalką. Meble łazienkowe to niezwykle rozbudowana kategoria produktów. Warto więc poświęcić nieco więcej czasu, aby wybrać odpowiednie. Pamiętaj też, że kolor powinien być zgodny z resztą projektu. Nie zawsze biała szafka łazienkowa jest tak dobrym wyborem, jak może się to wydawać. Powiększy ona optycznie dostępną przestrzeń, ale czasami może stanowić zbytni kontrast m.in. przy bardziej ciemnym wystroju.
Kiedy szafki pod umywalką?
Kolejnym praktycznym rozwiązaniem są meble łazienkowe pod umywalką. Wybór tej opcji nie wyklucza wcale powyższej sugestii. Możesz je wykorzystać równocześnie. Warto zwrócić uwagę na szafki łazienkowe z odpowiednią wysokością, tak aby idealnie pasowały do danego umywalkowego blatu. Wariant z drzwiczkami umożliwi przechowywanie kosmetyków, ręczników czy innych niezbędnych przedmiotów. Nic nie musi niepotrzebnie znajdować się na widoku. Ważne jest, aby wybierać meble o ergonomicznym projekcie. Umożliwiają one łatwy dostęp do przechowywanych rzeczy, a przy tym gustownie wypełniają przestrzeń.
Wykorzystaj przestrzeń nad lustrem
Kolejnym miejscem, które często pozostaje niezagospodarowane jest przestrzeń nad lustrem. Często przy kamienicach lub mieszkaniach z wysokim sufitem, szafkę łazienkową warto też umieścić nad lustrem i umywalką. Warto zainstalować półki lub szafki wiszące, aby umieścić tam rzeczy codziennego użytku. Nie wszystko musi znajdować się bezpośrednio na blatach. To bardzo efektywne wykorzystanie wolnej przestrzeni i jednocześnie umożliwi utrzymanie porządku w łazience. Szafki łazienkowe w odpowiednio dobrany sposób, pozwalają nawet z małej przestrzeni wyciągnąć jej prawdziwe 100%.
Ponadto jeśli brakuje Ci miejsca na podłodze – warto pomyśleć o szafkach na ścianie. Mogą one być umieszczone nad wanną lub prysznicem. Pozwalają na przechowywanie wszelkich: szamponów, żeli czy innych produktów do pielęgnacji ciała. Szafki naścienne są funkcjonalne i nie zajmują dodatkowej przestrzeni na podłodze. Oprócz tego są też łatwe w czyszczeniu i kurz osiada na nich w raczej niezauważalnym stopniu.
Wykorzystaj przestrzeń obok sedesu na umieszczenie szafki łazienkowej
Często niezauważaną przestrzenią jest miejsce obok sedesu. Montując tam niewielką szafkę lub półkę, można przechowywać zapasowe rolki papieru toaletowego czy środki czystości. To pomysłowe wykorzystanie miejsca, które zazwyczaj jest niezagospodarowane. Niekoniecznie musi tam znajdować się po prostu mały kosz. Lepsza będzie półeczka bądź inny mebel łazienkowy, który dodatkowo spełni się również w roli pojemnika na wszelkie drobiazgi.
Na co zwracać uwagę wybierając szafkę łazienkową?
Przy wyborze należy dobrać ich wielkość, kształt i styl, tak aby idealnie pasowały do naszej przestrzeni. Szafki białe łazienkowe lub po prostu o jasnych kolorach i lustrzane fronty mogą optycznie powiększyć łazienkę. Stworzą dla Ciebie wrażenie większej przestrzeni. Nie oznacza to jednak, że kontrasty to zawsze dobre rozwiązanie. Pamiętaj także o utrzymaniu harmonii, aby uniknąć efektu zbytniego wybijania się pojedynczych elementów w danej łazienkowej aranżacji. Wnętrze małej łazienki nie musi być kłopotliwe w zagospodarowaniu. Dzięki odpowiednio pomysłowemu wykorzystaniu przestrzeni, możesz stworzyć naprawdę praktyczną i estetyczną łazienkę, która spełni wszystkie potrzeby. Szafka łazienkowa z kolei to wyłącznie jedna z wielu składowych. Nie zapomnij, aby odpowiednio osadzić ją w Twoim ostatecznym koncepcie. Powodzenia!